מאמרים

מחשבות היתוליות על כלכלת המשפחה

לעיתים קרובות אתה נתקל בשאלות שאין להם תשובה, כל ההתפלפלות סביבן הוא לצורכי בידור בלבד. שאלות שאין להן התחלה, לא תשובה ולא סוף, התעסקות תפלה עם משהו לא מוגדר. רוצים דוגמא? בבקשה. האם יותר זול להעביר סוף שבוע בטורקיה עם המשפחה כשהכל כלול או יותר זול להישאר בארץ בבית שלכם להעביר את אותו פרק זמן? מה הייתם מעדיפים, לקבל דירה בחינם ולהתחייב לגור בה, אך באזור רע שלא הייתם מוכנים לשלם בו שקל אחד לשכירות? שאלות משעשעות, תשובות אפילו יותר, אך האם יש משהו באמירות הללו שמכיל שמץ של אמת?

בהרבה מאד מקרים ניתן להבחין בדבוקה של ישראלים מתגודדים יחד ואז השאלות הללו עולות. אחד מספר כי רק לפני שבוע הוא עלה על המטוס לבולגריה עם האישה והילדים בדיל של הדקה התשעים ועלה לו 1200 דולר לכל המשפחה לשלושה ימים. מיד כל הנוכחים שולפים מחשבונים, חלקם מחשבונים וירטואלים ומתחילים בחישובים. כמה עלתה הטיסה, כמה עלתה כל ארוחה, מכפילים את העלויות במספר בני המשפחה, מוסיפים עלויות יחסיות שצריכים לשלם בכל מקרה בישראל, גם כשלא נמצאים שם, מוציאים שורשים, מעלים בחזקות ולבסוף מנסים להכריע בשאלה: האם המשפחה עשתה חיסכון ולא הוצאה בכך שבילתה מחוץ לגבולות הארץ באותו סוף שבוע.

מה הרציונל? החיים במרכז הארץ (בהנחה שבאים באמת מן המרכז), יקרים. באותו סוף שבוע היתה המשפחה יוצאת לארוחה במסעדה פעם או פעמיים, משלמת על חמש נפשות 50 עד 100 שקל בכל פעם, וזו רק ההתחלה.

המשך מאמר